Skip to main content

Eesti Pagulasabi jaanuari tegevuste ülevaade

  • Eestis stardib veebruari lõpus ettevõtlusprogrammi “Boost” uus hooaeg. 
  • Jaanuaris osales Eestis kohanemist toetavatel koolitustel rohkem kui 400 pagulast, kellest enam kui pooled osalesid õigusteemalistel koolitustel. 
  • Käivitame peatselt Armeenias Euroopa Liidu rahastuse toel neli kogukonnanõukoda, et pagulastaustaga inimesed saaksid väljendada oma muresid, seista oma probleemide lahendamise eest ning osaleda neid puudutavates otsustusprotsessides. Lisaks loome seal eneseabigrupid, mis pakuvad vaimse tervise tuge ning toetavad iseseisvat toimetulekut.
Ukraina

Anname mitmeotstarbelist rahapõhist abi, mille eest saavad sõja tõttu kannatanud inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Jaanuari lõpu seisuga oleme rahapõhist abi andnud kokku pea 296 000 inimesele enam kui 53 miljoni euro väärtuses. Rahapõhist abi pakume kolmeks kuuks ning toetus leibkonnaliikme kohta ühes kuus on 3600 Ukraina grivnat ehk ligi 80 eurot. Toetuse taotlemine toimub läbi Eesti Pagulasabi kohapealsete registreerimispunktide või veebipõhise taotlusplatvormi kaudu. Hetkel on meie fookuses abivajajad rindeäärsetes piirkondades Zaporižžja, Donetski, Luhanski, Harkivi ja Hersoni oblastites. Programmi rahastavad Euroopa Liit, USAIDi humanitaarabi büroo (BHA), Ukraina Humanitaarabi Fond (UHF) ja Eesti Välisministeerium. Euroopa Liidu ja BHA rahastatud projektide juhtpartneriks on Acted.

Viisime lõpule 2024. aasta septembris alanud talveks mõeldud toetuste jagamise. Keskendusime rindeäärsetele ja raskesti ligipääsetavatele piirkondadele, kus intensiivistunud lahingutegevus ja kahjustatud taristu teeb talviste karmide oludega hakkama saamise keeruliseks. Pakkusime rahalist ja esemelist toetust, et aidata toime tulla kasvavate küttekuludega ning tagada küttematerjali varud talveks. Jaanuaris aitasime 816 peret kokku ca 330 000 euro ulatuses. Sel talveperioodil toetasime kütteabiga rohkem kui 5600 haavatavat leibkonda. Programmi rahastasid Euroopa Liit, USAIDi humanitaarabi büroo (BHA), Ukraina Humanitaarabi Fond (UHF) ja Eesti Välisministeerium. Euroopa Liidu ja BHA rahastatud projektide juhtpartneriks oli Acted. Meie partneriks UHF projekti raames oli NGO YES. Lisaks andsid programmi elluviimiseks oma panuse Eesti annetajad kampaania “1000 päeva sõda, 1000 sooja kodu” raames. 

Jaanuaris toetasime 88 peret (224 inimest) Kirovohradi, Poltava, Tšerkassõ, Harkivi, Mykolaivi, Zaporižžja, Dnipropetrovski ja Donetski oblastites läbi erakorralise toimetulekuabi programmi, kogusummas üle 59 000 euro. Toetus on mõeldud majandustegevuse alustamiseks või jätkamiseks, et parandada iseseisvat toimetulekut. Toetame kuni 36 000 Ukraina grivna ehk ca 800 euro suuruse toetusega põllumajanduse, loomakasvatuse, toidu tootmisega või erinevate teenustega seotud tegevusalasid. Programmi toetab Euroopa Liit ning BHA/USAID, programmi juhtpartneriks on Acted. 

Eesti

Veebruari lõpus stardib “Boost” ettevõtlusprogramm, mis aitab osalejatel arendada või taaskäivitada oma olemasolevat ettevõtet. Osaleda saavad ka need, kel ettevõte puudub, kuid on varasem ettevõtluskogemus. Programmi rahastab Wise. 
Viime läbi “Edge Up” tööturuprogrammi, mis on suunatud pagulastaustaga inimestele, kes soovivad siseneda tööturule või liikuda edasi sobivamale ametikohale. Hetkel on nii Eestis kui ka Lätis programmi läbinud seitse gruppi. Lätis on kohapealseks partneriks Shelter “Safe House”. Igal kuul osaleb koolitusel 10–12 inimest. Registreerimine programmi on jätkuvalt avatud. Tööturuprogrammi rahastab Interreg Läänemere piirkonna programm Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. 

Käimas on "Empowering Women" ettevõtlusprogrammi kolmas hooaeg, kus osaleb 41 tiimi, nende seas 14 pagulastaustaga tiimi. Hetkel on käimas märtsi lõpuni kestev inkubatsiooniprogramm. Programmi kaasrahastavad Swedbank, Garage48, Eesti Pagulasabi, The Coca-Cola Foundation, OBJEKT ja Euroopa Liit.

Viime koostöös Haaga-Helia Rakenduskõrgkooliga läbi tööturuprogrammi, mille eesmärk on tõsta pagulastaustaga inimeste konkurentsivõimet ettevõtluses ja tööturul tehisaru tundmaõppimise kaudu. Programmi rahastab Interreg Läänemere piirkonna programm Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. 

Viime igakuiselt läbi kohanemist toetavad koolitusi erinevatel teemadel: e-teenuste kasutamine, vanemlus, haridussüsteem, pensionäride kohanemine, juriidilised küsimused, ettevõtlus, meditsiini- ja sotsiaalsüsteem, tööturg ning õiguslikud alused ja elamisload. Koolitused leiavad aset üle Eesti, nii kontaktõppe vormis kui ka veebi teel. Jaanuaris osales koolitustel 414 inimest, enam kui pooled neist osalesid õigusteemalistel koolitustel. Alates 2022. aastast on koolitustel osalenud kokku üle 10 200 inimese.

Näeme, et kasvab vajadus eluasemega seonduvate teemade selgitamiseks, näiteks sissekirjutuse võimalus ja olulisus, üürilepingutega seotud kohustused ja õigused ja palju muud. Alustame selleteemaliste koolituste pakkumist veebruari lõpus.

Kõigile pagulastaustaga inimestele ning neid aitavatele asutustele ja inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (E–R kell 10-17) ja e-mail counselling@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007. Eelregistreerimisega on võimalik nõustamisele tulla ka Eesti Pagulasabi kontorisse (Vambola 6, Tallinn). 

Korraldame regulaarseid grupitegevusi ning kogukonnaüritusi üle Eesti. Jaanuaris võttis kogukonnategevustest osa 151 inimest, üle Eesti toimusid mitmed kogukonnaüritused, mis toetasid keeleõpet, noorte kaasamist ja kogukondade lõimumist. Näiteks külastati keelekohviku raames Eesti Panka, et siduda keeleõpe praktiliste teadmistega. Kogukonnategevusi toetab ÜRO pagulasamet. 

Armeenia

Armeenias viime ellu keskkonnasõbralikku põllumajandusprogrammi, et aidata kolmel koolil Tavushi regiooni maapiirkondades võtta kasutusele Eestis väljatöötatud vee- ja energiasäästlikke põllumajanduslahendusi, et leevendada veepuudust, edendada kliimamuutustega toimetulekut ja pakkuda lastele keskkonnaalast haridust. Projekti rahastab Kliimaministeerium rahvusvahelise kliimakoostöö vahenditest  

Alustasime Armeenias, Lori piirkonnas Mägi-Karabahhist ümber asunud naistele suunatud toimetulekuprogrammi. Jaanuaris osalesid 35 naist inkubatsiooniperioodi koolitustel. Programmi toetab USA saatkond Armeenias. 

Tänu Euroopa Liidu rahastusele käivitame Armeenias neli kogukonnanõukoda, et pagulastaustaga inimesed saaksid väljendada oma muresid, seista oma probleemide lahendamise eest ning osaleda neid puudutavates otsustusprotsessides. Jaanuaris toimus programmi avaüritus. Lisaks luuakse eneseabigrupid, mis pakuvad inimestele vaimse tervise tuge ning toetavad nende iseseisvat toimetulekut. Sarnased, pagulastaustaga inimeste hääli võimendavad kogukonnanõuakojad on loodud nii Eestis kui ka Gruusias. Programmi toetab Euroopa Liit. 

Jordaania

Jordaanias toetame haavatavate naisjuhitud leibkondade iseseisvat toimetulekut läbi nutikate ja kliimasõbralike põllumajandusviiside. Valmistame ette programmi järgmist etappi, mille raames arendame oma koolituskeskust, et koolitada 40 inimest, kellest 12 saavad toetust hüdropoonilise kasvuhoone rajamiseks oma kodukrundile. Kasvuhooned võimaldavad kasvatada naistel enda tarbeks toitu või väärindada saaki sissetulekute suurendamiseks. Ühtlasi viime läbi hüdropoonika-alase koolituse neljale naisjuhitud kogukonnaorganisatsioonile, et suurendada kogu piirkonnas teadmisi veesäästlikest põllumajanduse viisidest. Eesti Pagulasabi tegevusi Jordaanias toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.