Skip to main content

Eesti Pagulasabi septembri tegevuste ülevaade

  • Käivitasime Eestis annetuskampaania Liibanonis sõjategevuse tõttu kannatanud inimeste toetamiseks humanitaarabiga. 
  • Korraldame 7. novembril Tallinnas rahvusvahelise humanitaarkonverentsi, kuhu on jätkuvalt võimalik registreeruda. Tänavu on konverentsi fookuses eetilised dilemmad, ennetav tegutsemine ja tehisintellekti kasutus.
  • Eestis algas “Empowering Women” programmi kolmas hooaeg
  • Alustasime Eestis lasteaedade nõustamisprogrammiga tugevdamaks kaasavat õpikeskkonda.
  • Korraldame vaimse tervise kuu raames 12. oktoobril Tallinnas vaimse heaolu päeva
  • Ukrainas alustasime talve üleelamiseks mõeldud toetuse jagamist, mis katab 4500 leibkonna küttekulud tuleval talvehooajal. Toetust antakse nii rahapõhiselt kui ka soovi korral viiakse vajalikud küttepuud või -süsi otse inimesteni. 
  • Armeenias, Lori piirkonnas algas naistele suunatud toimetulekuprogramm. 

Ukraina

Anname mitmeotstarbelist rahapõhist abi, mille eest saavad sõja tõttu kannatanud inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Septembri lõpu seisuga oleme rahapõhist abi andnud kokku üle 293 000 inimesele enam kui 53 miljoni euro väärtuses. Rahapõhist abi pakume kolmeks kuuks ning toetus leibkonnaliikme kohta ühes kuus on 3600 Ukraina grivnat ehk ligi 80 eurot. Toetuse taotlemine toimub läbi Eesti Pagulasabi kohapealsete registreerimispunktide või veebipõhise taotlusplatvormi kaudu. Hetkel on meie fookuses abivajajad rindeäärsetes piirkondades Zaporižžja, Donetski, Luhanski, Harkivi ja Hersoni oblastites. 
Programmi rahastavad Euroopa Liit, USAIDi humanitaarabi büroo (BHA), ÜRO humanitaarasjade koordineerimise amet (OCHA) läbi Ukraina Humanitaarabi Fondi (UHF) ja Eesti Välisministeerium. Euroopa Liidu ja USA rahastatud projektide juhtpartneriks on Acted.

Alustasime talve üleelamiseks mõeldud toetuse jagamist. Sel talvel saame kütteabiga toetada enam kui 4500 haavatavat leibkonda. Pakume rahalist ja esemelist toetust, et aidata toime tulla kasvavate küttekuludega ning tagada küttematerjali varud talveks.  Registreerimine ja abi jagamine algas septembris, keskendudes rindeäärsetele ja raskesti ligipääsetavatele piirkondadele Ida- ja Lõuna-Ukrainas – Donetski, Harkivi, Hersoni, Luhanski ja Zaporižžja oblastites –, kus intensiivistunud lahingutegevus ja kahjustatud taristu nii majapidamistes kui ka asutustes on oluliselt takistanud inimeste võimet katta oma talviseid põhivajadusi. Programmi rahastavad Euroopa Liit, USAID-i Humanitaarabi Büroo (BHA), ÜRO Humanitaarasjade Koordineerimise Amet (OCHA) Ukraina Humanitaarfondi (UHF) kaudu ja Eesti Välisministeerium. Acted on EL-i ja BHA projektide rakendav partner. MTÜ YES on UHF projekti alampartner.

Pakume haavatavas seisus naistele võimalust osaleda ettevõtlusprogrammides, et arendada või luua jätkusuutlik ja kriisidele vastupidav mikroettevõte. Septembris said 15 programmis osalenud naist esemepõhist toetust oma ettevõtte arendamiseks, toetuste koguväärtus oli üle 30 000 euro. 2024. aastal on meie fookuses olnud naised Tšerkassõ, Kirovohradi ja Poltava piirkondades. Kasusaajad said osaleda kokku 117 personaalsel mentorkonsultatsioonil. Ettevõtlusprogrammi toetab BHA/USAID, elluviimisel on partneriteks Acted ja Garage48. 

Septembris toetasime 190 inimest Kirovohradi, Poltava, Tšerkassõ, Harkivi, Mykolaivi, Zaporižžja, Dnipropetrovski ja Donetski oblastites läbi erakorralise toimetulekuabi programmi, kogusummas üle 50 000 euro. Toetus on mõeldud majandustegevuse alustamiseks või jätkamiseks, et seeläbi parandada inimeste iseseisvat hakkamasaamist. Selle programmi raames toetame põllumajanduse, loomakasvatuse, toidu tootmisega või erinevate teenustega seotud tegevusalasid. Toetuse suurus on kuni 36 000 Ukraina grivnat ehk ligi 800 eurot. Programmi toetab Euroopa Liit ning BHA/USAID, programmi juhtpartneriks on Acted. 

Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative'ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi kogukonnal hoida järjepidevat ülevaadet turuolukorrast ja esmatarbekaupade hinnatasemest Ukrainas. JMMI abil saame oma rahapõhise abi programme täpsemalt ette valmistada ja õigetesse piirkondadesse suunata. Turuolukorda hindame peamiselt Zaporižžja, Hersoni ja Donetski piirkondades. 

Eesti

Viime läbi “Edge Up” tööturuprogrammi, mis on suunatud pagulastaustaga inimestele, kes soovivad siseneda tööturule või liikuda edasi sobivamale ametikohale. Hetkel on programmi läbinud neli gruppi Eestis ja kaks Lätis. Lätis on kohapealseks partneriks Shelter Safe House. Igal kuul osaleb koolitusel 10–12 inimest. Registreerimine programmi on jätkuvalt avatud. Tööturuprogrammi rahastab Interreg Läänemere piirkonna programm Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. 

Avatud on registreerimine ettevõtlusprogrammi “Empowering Women”. Programm on mõeldud kõikidele ettevõtlushuvilistele naistele üle Eesti ning see viiakse läbi eesti ja vene keeles. Programmi kaasrahastavad Swedbank, Garage48, Eesti Pagulasabi, Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon, OBJEKT ja Euroopa Liit.

Viime igakuiselt läbi kohanemist toetavad koolitusi erinevatel teemadel: tervishoiu- ja sotsiaalsüsteem, lastevanemate kohanemine, pensionäride kohanemine, haridussüsteem, ettevõtlus, juriidilised küsimused Eestis ja Ukrainas, töövaldkond ning digioskused. Koolitused leiavad aset üle Eesti, nii kontaktõppe vormis kui ka veebi teel ning neist on kokku osa võtnud üle 8500 inimese.

Kõigile pagulastaustaga inimestele ning neid aitavatele asutustele ja inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (E–R kell 10-17) ja e-mail counselling@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007. Eelregistreerimisega on võimalik nõustamisele tulla ka Eesti Pagulasabi kontorisse (Vambola 6, Tallinn). 

Aitame ootamatult elukoha kaotanud pagulasi hädamajutuse leidmisega.

Pakume tugiisikuteenust, mis on mõeldud kõigile Eestis elavatele rahvusvahelise (sh ajutise) kaitse saanud inimestele ja nende pereliikmetele, kelle puhul on elukohajärgne KOV läbi hindamise tuvastanud täiendava toe vajaduse. Tugiisikuteenust rahastab Euroopa Liidu Varjupaiga-, Rände ja Integratsioonifond (AMIF) ning Siseministeerium.

Korraldame regulaarseid grupitegevusi ning kogukonnaüritusi üle Eesti. Sel aastal on kogukonnategevustest osa võtnud ligi 2800 inimestKogukonnategevusi toetab ÜRO pagulasamet. 

Eesti Pagulasabi korraldab vaimse tervise kuu raames 12. oktoobril kell 11–14 Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonnas (Liivalaia 40) vaimse heaolu päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust vaimse tervise olulisusest ja pakkuda praktilisi võimalusi heaolu toetamiseks. Lisainfo Eesti Pagulasabi kodulehelVaimse tervise päeva rahastab ÜRO pagulasamet. 

Eesti Pagulasabi nõustab Ida-Virumaa ja Tallinna lasteaedade õpetajaid ja personali, et aidata kaasa paremini lõimuvate ja kaasavamate õpikeskkondade loomisele. 2025. aasta jaanuari lõpuni kestvat programmi toetab Briti Nõukogu Eestis. Pagulasabi viib lasteaedade nõustamisi läbi juba neljandat aastat. Programmi viiakse ellu koostöös Briti Nõukoguga Eestis sotsiaalse sidususe toetamiseks “People To People Cultural Engagement” programmi raames. 

18. septembril viibis Eestis visiidil ÜRO pagulaste ülemvolinik Filippo Grandi. Filippo Grandi ja teda saatev delegatsioon kohtus ÜRO pagulasameti partneritega Eestis, kelleks on Eesti Pagulasabi, Mondo, Eesti Inimõiguste Keskus, kuid ka Eestis elavad pagulastaustaga inimesed. Kohtumise käigus oli meil võimalus tutvustada humanitaarabi valdkonnas tegutsevate vabaühenduste tulevikunägemust ning saime kuuldavaks teha siinsete pagulaste hääled. 

Eesti Pagulasfoorumi liikmed kohtusid 20. septembril sotsiaalkaitseminister Signe Riisaloga, et jagada ministriga Eestis elavate pagulastaustaga inimeste igapäevaelu, toimetuleku väljakutseid ja edulugusid. Samal päeval külastasid foorumi liikmed ka Riigikogu, kus Riigikogu liige Maria Jufereva-Skuratovski tutvustas neile Riigikogu hoonet ning rääkis Eesti poliitilisest süsteemist. Eesti Pagulasfoorumi tegemisi rahastab ÜRO pagulasamet. 

Gruusia

Gruusias jätkame sel aastal kogukonnanõukodadega, et tugevdada kodanikuühiskonda ja anda pagulastele ja sisepõgenikele rohkem võimalusi oma hääle kuuldavaks tegemiseks. Koos kohapealse organisatsiooniga Mtskheta-Mtianeti Regional Hub toimusid 7. ja 14. septembril nõukodade kohtumised, kus arutati vastutavate ametnikega pakilisi probleeme, tulevikuväljavaateid ja sisepõgenike olukorda. Kohtumistel planeeriti ka järgmise kuu huvikaitsetegevusi, et kindlustada pagulaste häälte suurem esindatus olulistes aruteludes. Kogukonnanõukojad on pagulastaustaga inimeste mitteametlikud esindusorganid. Kogukonnanõukodade programmi Gruusias toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus. 

Toetame inimesi Gruusias läbi erakorralise toimetulekuabi programmi. Ukraina pagulastele suunatud programmi kaudu toetame inimeste pikaajalist iseseisvat toimetulekut, aidates neil alustada või jätkata väikeettevõtlusega kodustes tingimustes. Septembris sai läbi avalduste esitamise periood ning programmi järgmine etapp algab oktoobri keskpaigas. Programmi toetab Eesti Välisministeerium. 

Armeenia

Armeenias viime läbi keskkonnasõbralikku põllumajandusprogrammi, mille käigus aitame kolmel koolil Tavushi regiooni maapiirkondades võtta kasutusele Eestis väljatöötatud vee- ja energiasäästlikke põllumajanduslahendusi, et leevendada veepuudust, edendada kliimamuutustega toimetulekut ja pakkuda lastele keskkonnaalast haridust. Programmi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus. 

Alustasime naistele suunatud toimetulekuprogrammiga Armeenia Lori piirkonnas. Programmi raames saavad 15 pagulastaustaga naist toetust oma ettevõtte alustamiseks ja stabiilse sissetuleku teenimiseks. Programmi toetab USA saatkond Armeenias. 

Lisaks valmistame Armeenias ette kogukonnanõukodasid ja pikaajalist toimetulekut toetavaid programme, et anda Mägi-Karabahhist põgenenud inimestele platvorm oma seisukohtade esindamiseks ning toetada nende iseseisvat hakkamasaamist.

Jordaania

Jordaanias toetame haavatavate naisjuhitud leibkondade iseseisvat toimetulekut läbi nutikate ja kliimasõbralike põllumajandusviiside. Valmistame ette programmi järgmist etappi, mille raames arendame oma koolituskeskust ning viime läbi koolitusi 40 inimesele, kellest 12 saavad toetust hüdropoonilise kasvuhoone rajamiseks oma kodukrundile. Kasvuhooned võimaldavad kasvatada naistel enda tarbeks toitu või väärindada saaki sissetulekute suurendamiseks. Ühtlasi viime läbi hüdropoonika-alase koolituse neljale naisjuhitud kogukonnaorganisatsioonile, et suurendada kogu piirkonnas teadmisi veesäästlikest põllumajanduse viisidest. Eesti Pagulasabi tegevusi Jordaanias toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

Liibanon

Koostöös kohaliku organisatsiooniga Nusaned toetame Liibanonis sõjategevuse tõttu oma kodudest põgenenud inimesi rahapõhise abiga, et nad saaksid katta oma esmavajadusi seoses hädamajutuse leidmisega. Liibanoni humanitaarkriisi leevendamiseks on võimalik annetada Eesti Pagulasabi kodulehel

Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.