Skip to main content

Eesti Pagulasabi märtsi tegevuste ülevaade

Pilt
Landscape with destroyed houses and group of young people standing infant
Eesti Pagulasabi alustas esinduse registreerimist Süürias, et toetada kodusõja tõttu kannatanud inimesi
  • Eesti Pagulasabi on alustanud esinduse registreerimist Süürias, et toetada kodusõja tõttu kannatanud inimesi ja riigi ülesehitamist.
  • Eestis lõppes “Empowering Women” ettevõtlusprogrammi kolmas hooaeg, mille raames said kokku tuge 14 pagulastaustaga tiimi.
  • Armeenias, Tavushi piirkonnas algas kolme hüdropoonilise kasvuhoone ehitus, et leevendada vee- ja energiasäästlike põllumajanduslahenduste toel veepuudust, edendada kliimamuutustega toimetulekut ja pakkuda lastele keskkonnaalast haridust.
  • Käivitame Gruusias uue programmi, et võimestada kohalikke vabaühendusi ja kodanikuühiskonna organisatsioone.
  • Jordaanias toetame haavatavas seisus perede toimetulekut, mille eesotsas on naised. Koolitame kohalikke ja pagulastaustaga naisi Süüriast, et nad saaksid kasvatada perele vajalikku toitu hüdropoonilistes kasvuhoonetes. 
Ukraina

Anname mitmeotstarbelist rahapõhist abi, mille eest saavad sõja tõttu kannatanud inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Märtsi lõpu seisuga oleme rahapõhist abi andnud kokku enam kui 300 000 inimesele enam kui 55 miljoni euro väärtuses. Rahapõhist abi pakume kolmeks kuuks ning toetus leibkonnaliikme kohta ühes kuus on 3600 Ukraina grivnat ehk ligi 80 eurot. Toetuse taotlemine toimub läbi Eesti Pagulasabi kohapealsete registreerimispunktide või veebipõhise taotlusplatvormi kaudu. Hetkel on meie fookuses abivajajad rindeäärsetes piirkondades Zaporižžja, Donetski, Luhanski, Harkivi ja Hersoni oblastites. Programmi rahastab Euroopa Liit ja juhtpartneriks on Acted.

Jätkame erakorralise toimetulekuabi programmiga Zaporižžja, Dnipropetrovski ja Donetski sõjast räsitud oblastites, et parandada inimeste iseseisvat hakkamasaamist. Toetame programmi raames põllumajanduse, loomakasvatuse, toidu tootmisega või erinevate teenustega seotud tegevusalasid. Toetuse suurus on ca 700 eurot. Programmi toetab Euroopa Liit ning Eesti välisministeerium. 

Eesti

Märtsiga jõudis lõpule "Empowering Women" ettevõtlusprogrammi kolmas hooaeg. Finaalüritusel osales 26 tiimi, nende seas neli tiimi, kuhu kuulusid ka pagulastaustaga osalejad. Kokku toetasime programmi raames 14 pagulastaustaga meeskonda. Programmi kaasrahastasid Swedbank, Garage48, Eesti Pagulasabi, The Coca-Cola Foundation, OBJEKT ja Euroopa Liit.

Märtsis algas registreerumine "Start Smart" noortele suunatud koolitusele, mille esimesed koolitused toimuvad aprillis. Koolitus on osa koostöös Soomes asuva Haaga-Helia Rakenduskõrgkooliga läbiviidavast ettevõtlusprogrammist, mille eesmärk on tõsta pagulastaustaga inimeste konkurentsivõimet ettevõtluses tehisaru tundmaõppimise kaudu. Programmi rahastab Interreg Läänemere piirkonna programm Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. 

Käimas on “BOOST” ettevõtlusprogramm, mis aitab pagulastaustaga osalejatel arendada või taaskäivitada oma olemasolevat ettevõtet. Programmi rahastab Wise. 
 

Viime läbi “Edge Up” tööturuprogrammi, mis on suunatud pagulastaustaga inimestele, kes soovivad siseneda tööturule või liikuda edasi sobivamale ametikohale. Hetkel on nii Eestis kui ka Lätis programmi läbinud kümme gruppi. Lätis on kohapealseks partneriks Shelter “Safe House”. Igal kuul osaleb koolitusel 10–12 inimest. Registreerimine programmi on jätkuvalt avatud. Tööturuprogrammi rahastab Interreg Läänemere piirkonna programm Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. 

Viime igakuiselt läbi kohanemist toetavad koolitusi erinevatel teemadel: e-teenuste kasutamine, vanemlus, haridussüsteem, pensionäride kohanemine, juriidilised küsimused, ettevõtlus, meditsiini- ja sotsiaalsüsteem, tööturg ning õiguslikud alused ja elamisload. Koolitused leiavad aset üle Eesti, nii kontaktõppe vormis kui ka veebi teel. Märtsis osales koolitustel 336 inimest. Alates 2022. aastast on koolitustel osalenud kokku üle 10 700 inimese. Alustasime suure huvi baasil eesti keele õppe võimalusi tutvustavaid koolitusi. 

Kõigile pagulastaustaga inimestele ning neid aitavatele asutustele ja inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (E–R kell 10-17) ja e-mail counselling@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007. Eelregistreerimisega on võimalik nõustamisele tulla ka Eesti Pagulasabi kontorisse (Vambola 6, Tallinn). 

Korraldame regulaarseid grupitegevusi ning kogukonnaüritusi üle Eesti. Märtsis võttis kogukonnategevustest osa üle 350 inimese, üle Eesti toimusid mitmed kogukonnaüritused, mis toetasid keeleõpet, noorte kaasamist ja kogukondade lõimumist. Näiteks viidi läbi eakate ja noorte ühine teatri töötuba Tallinnas ja korraldati Kagu-Eesti eakatele kultuurihommik Karilatsi muuseumis. Kogukonnategevusi toetab ÜRO pagulasamet. 

Armeenia

Armeenias rajame kolme Tavushi piirkonna kooli juurde hüdropoonilised kasvuhooned ja aitame kasutusele võtta Eestis välja töötatud vee- ja energiasäästlikke põllumajanduslahendusi. Programmi kaudu aitame koolidel toime tulla kliimamuutustega ning tagada toiduga varustatus veevaestes oludes. Ühtlasi toetame programmi kaudu laste keskonnaharidust ja suurendame õpilaste kaasatust põllumajanduslikel- ja keskkonnateemadel. Märtsis algas hüdropooniliste kasvuhoonete ehitus. Projekti rahastab Kliimaministeerium rahvusvahelise kliimakoostöö vahenditest. 

Tänu Euroopa Liidu rahastusele käivitame Armeenias neli kogukonnanõukoda, et pagulastaustaga inimesed saaksid väljendada oma muresid, seista oma probleemide lahendamise eest ning osaleda neid puudutavates otsustusprotsessides. Sarnased, pagulastaustaga inimeste hääli võimendavad kogukonnanõuakojad on loodud nii Eestis kui ka Gruusias. Lisaks viime läbi eneseabigruppe, mis toetavad pagulastaustaga inimeste vaimset heaolu. Märtsis loodi esimesed kaks eneseabigruppi Artashatis ja Gyumris. Gruppide juhendajad läbisid kahepäevase koolituse ning grupid alustavad kohtumisi aprillis. Programmi toetab Euroopa Liit. 

Gruusia

Käivitame Gruusias uue programmi, et tugevdada kohalikke vabaühendusi ja kodanikuühiskonna organisatsioone. Algava programmi läbi paraneb organisatsioonide võimekus tulla toime regulatiivsete väljakutsetega, kindlustada toimimiseks vajalik rahastus ning edendada koostööd eri piirkondade vahel. Programmi rahastab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

Jätkame Gruusias sealsete Ukraina pagulaste toetamist läbi mitmeotstarbelise rahapõhise abi, toetades inimeste toimetulekut ja aidates neil igapäevase eluga paremini toime tulla. Ühekordse toetuse suurus on 265 lari ehk ca 93 eurot. Programmi toetab Eesti välisministeerium.  

Jordaania

Jordaanias toetame haavatavate naisjuhitud leibkondade iseseisvat toimetulekut läbi nutikate ja kliimasõbralike põllumajandusviiside. Märtsis töötasime välja hüdropoonika- alased õppematerjalid koolitajatele ja viisime läbi koolitused kümnele osalisele. Valminud õppematerjalid võetakse kasutusele ka Jordaania Põllumajandusministeeriumi osakondades, kes koolitusi edaspidi läbi viivad. 

Koolituskeskuses õpetame välja 40 naist, kellest 12 saavad toetust hüdropoonilise kasvuhoone rajamiseks oma kodukrundile. Kasvuhooned võimaldavad kasvatada enda tarbeks toitu või väärindada saaki sissetulekute suurendamiseks. Ühtlasi viime läbi hüdropoonika-alase koolituse neljale naisjuhitud kogukonnaorganisatsioonile, et suurendada kogu piirkonnas teadmisi veesäästlikest põllumajanduse viisidest. Eesti Pagulasabi tegevusi Jordaanias toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

Süüria

Eesti Pagulasabi avab lähikuudel Süürias esinduse, et alustada seal tegevust, toetamaks kodusõja tõttu kannatanud inimesi ja riigi ülesehitamist. Pagulasabi on Süüria regionaalses toetamises osalenud alates 2018. aastast ning toetanud Süüria pagulaste pikaajalist iseseisvat toimetulekut ka Jordaanias ja Liibanonis. 

Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.